Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Chorych Na Astmę i Choroby Płuc - O Astmie

O Astmie

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego wywołaną przez różne czynniki, charakteryzującą się wieloma skomplikowanymi mechanizmami chorobowymi.

Najczęściej astma wywołana jest przez alergię, czyli uczulenie na powszechnie występujący w przyrodzie czynnik biologiczny. Ponadto objawy astmy mogą wywoływać częste infekcje, szczególnie wirusowe, różne szkodliwe wyziewy, pasożyty, a nawet czynniki emocjonalne.

W przypadku alergii organizm nieprawidłowo reaguje na "zwyczajne" czynniki występujące w powietrzu, wodzie lub pożywieniu. Dzieje się tak dlatego, że pewna grupa krwinek białych odpowiedzialna za walkę z pasożytami i infekcjami zaczyna reagować , na przykład, na białka występujące w sierści kota. Ta reakcja jest "zapamiętana" przez organizm i od tej pory sierść kota już zawsze wywołuje nieprawidłową reakcję obronną.

Teraz wszystko zależy od umiejscowienia komórek, które "zapamiętały" polecenie o "walce" z alergenem.

Gdy jest to błona śluzowa oskrzeli, każda porcja alergenów wywołuje skomplikowane reakcje, mające na celu usunąć go z organizmu, oraz nie dopuścić do przedostawania się głębiej. Wydzielają się substancje chemiczne, które powodują powstawanie objawów choroby:

1. Naczynia krwionośne błony śluzowej oskrzeli rozszerzają się, aby przedostały się do niej obronne krwinki białe. Powoduje to obrzęk śluzówki, czyli zmniejszenie przestrzeni wewnątrz oskrzela - chory ma uczucie braku powietrza - dusi się.

2. Gruczoły śluzowe zaczynają wydzielać więcej śluzu, aby "spłukać intruza" z powierzchni nabłonka. Powoduje to kaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny. Z czasem gruczołów tych przybywa i kaszel staje się stałym objawem.

3. Mięśnie oskrzeli kurczą się, aby nie dopuścić "intruza" głębiej, do pęcherzyków płucnych. powoduje to uczucie duszności, świszczący oddech, osłabienie i lęk.

Większość alergenów jest stale w powietrzu, a więc reakcje biochemiczne w drogach oddechowych zachodzą praktycznie bez przerwy, co powoduje podrażnienie oskrzeli. Nadwrażliwość błony śluzowej oskrzeli jest odpowiedzialna, za występowanie objawów nie tylko w kontakcie z alergenem, ale z innymi czynnikami.

I tak długo trwający proces alergiczny wywołuje przewlekły stan zapalny oskrzeli, powodując, że objawy chorobowe występują także:

a. Przy kontakcie z chemicznymi lub ostrymi wyziewami
b. W razie zakażenia nawet łagodnymi wirusami, szczególnie kataru
c. Przy oddychaniu zimnym powietrzem
d. W trakcie wysiłku

Powyższe reakcje świadczą o dość dużym zawansowaniu choroby. Kiedy astma trwa dalej i jest nie leczona, lub leczona niewystarczająco, proces zapalny w oskrzelach powoduje ich zniekształcenie i uszkodzenie. Powoduje to zmniejszenie sprawności oddychania, stałe objawy chorobowe. Wyniki badań nigdy nie wracają do normy.

U małych dzieci występuje często astma wywołana częstymi zakażeniami wirusowymi. Dzieje się tak dlatego, że wirusy zawsze uszkadzają powierzchnię błony śluzowej oskrzeli oraz ich nabłonek. Bardzo szybko rozwija się nadwrażliwość takich dróg oddechowych, a często wtórnie rozwija się alergia. Małe dzieci mają stosunkowo wąskie drogi oddechowe, a więc niewiele trzeba, aby wystąpiła ich niedrożność prowadząca do duszności, świszczącego oddechu i nieustępliwego kaszlu.

Również u dorosłych może rozwinąć się astma spowodowana zakażeniem kilkoma drobnoustrojami, które maja szczególne właściwości niszczenia nabłonka oskrzeli. Te dwie ostatnie rodzaje astmy po dłuższym okresie leczenia mogą całkowicie ustąpić. Astma alergiczna samoistnie ustępuje rzadko, ale jej objawy chorobowe można dobrze usunąć.
Wszystkie prawa do materiałów araz grafiki zawartej na stronie zastrzeżone! Adres e-mail: dmuchawiec@bb.onet.pl

Panel admina